TRASY ROWEROWE
Entuzjastom dwóch kółek Wisła proponuje szereg tras o zróżnicowanym stopniu trudności, uwzględniających jej najważniejsze atrakcje i walory przyrodnicze. W ofercie znajdują trasy krótsze i łagodniejsze, odpowiednie także dla rodzin z dziećmi, jak i trasy bardziej wymagające dedykowane profesjonalistom.
Przy kolei linowej Skolnity znajdują się jednokierunkowe trasy rowerowe enduro (www.skolnity.pl), przy kolei linowej Stożek znajdują się trasy downhillowe (www.stozekwisla.pl), a przy kolei linowej Nowa Osada trasy singletrack (www.lato.nowaosada.pl).
Ponadto Wisła znajduje się na trasie ogólnopolskich i międzynarodowych tras rowerowych, takich jak Wiślana Trasa Rowerowa oraz trasa Kraków-Morawy-Wiedeń Greenway.
W Informacji Turystycznej w Wiśle istnieje możliwość wypożyczenia rowerów, fotelików rowerowych, hulajnóg oraz kasków.
WIŚLANA TRASA ROWEROWA
Wiślana Trasa Rowerowa to idea wytyczenia szlaku rowerowego z biegiem najdłuższej polskiej rzeki czyli Wisły, od jej źródeł w Wiśle aż do ujścia do Bałtyku w Gdańsku.
Szlak rowerowy WTR jest wyznaczony jedynie częściowo, na terenie województw: śląskiego, małopolskiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego. Chcąc przejechać całą WTR, na „środkowym” odcinku – czyli od woj. świętokrzyskiego, przez podkarpackie, lubelskie i mazowieckie – przebieg trasy trzeba zaplanować samemu.
- Długość: docelowo ponad 1200 km (w wariantach bardziej nastawionych na zwiedzanie: do nawet 1500 km)
- Oznakowanie: tylko na odcinkach, gdzie szlak jest wyznaczony i ukończony; w pozostałej części brak oznakowania.
- Nawierzchnia: różna (szlak jako całość nie jest ukończony), przeważnie asfaltowa
Wiślana Trasa Rowerowa w województwie śląskim to około 80 kilometrów, od dworca PKP Wisła – Uzdrowisko do miejscowości Danków na granicy województwa. Przez pierwsze 30 kilometrów, gdzie Wisła jest jeszcze niewielkim potokiem, szlak trzyma się blisko wody. Później szlak wije się między miejscowościami i stawami, najczęściej po drogach publicznych o znikomym natężeniu ruchu.
W 2022 projekt pt. „Rowerem przez Beskidy – etap 1” został zrealizowany dzięki wsparciu Regionalnego Programu Operacyjnego Wojewódzka Śląskiego na lata 2014-2020, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Inwestycja powstała z inicjatywy trzech partnerów samorządowych – Miasta Ustroń, Gminy Brenna i Gminy Wisła. W ramach projektu podjęto się poprawy parametrów technicznych Wiślanej Trasy Rowerowej oraz wykonania fragmentu nowej trasy rowerowej nr 604 (w korytarzu Bielsko-Biała – Cieszyn) w granicach Gminy Brenna. Łączna długość przebudowanych tras rowerowych wyniosła prawie 15 km. Dodatkowo w projekcie wykonano dwa miejsca obsługi rowerzystów (tzw. „MOR”), gdzie znajdują się zadaszone przystanki przeznaczone do odpoczynku, ze stołem i ławeczkami, koszami na odpadki, stojakami na rowery). Wzdłuż całej ścieżki umieszczono nową infrastrukturę (ławeczki, stojaki, kosze).
TRASA Kraków – Morawy - Wiedeń - GREENWAYS
Szlak rowerowy Greenways Kraków – Morawy – Wiedeń to międzynarodowy szlak dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego tworzony w oparciu o sieć tras rowerowych, pieszych, wodnych, konnych oraz edukacyjnych ścieżek tematycznych. Główną jego osią jest 780-kilometrowa trasa rowerowa, która łączy zabytkowe miasta i miasteczka, a także cenne przyrodniczo, krajobrazowo i kulturowo tereny wiejskie.
Trasa zaczyna się w Krakowie, biegnie przez Dolinę Oświęcimską, Ziemię Pszczyńską, Śląsk Cieszyński, Beskidy na pograniczu polsko-czeskim, Morawy Południowe do Dolnej Austrii i Wiednia.
Przebieg szlaku na terenie Polski wygląda następująco:
Kraków (Wawel) – Kryspinów – Cholerzyn – Mników – Baczyn – lasy tenczyńskie – Rudno – Grojec – Alwernia – Wygiełzów – Mętków – Gromiec – Dwory – Oświęcim – Brzezinka – Harmęże (most na Wiśle) – Wola – Miedźna – Pszczyna – Goczałkowice Zdrój – Czechowice-Dziedzice – Zabrzeg – Landek – Mazańcowice – Bielsko-Biała – Jaworze – Górki Wielkie – Ustroń (Nierodzim) – rozdwojenie szlaku na dwie nitki:
- nitka górska: Ustroń – Wisła – Istebna – Jasnowice (przejście graniczne)
- nitka nizinna: Skoczów – Goleszów – Dzięgielów – Cieszyn (przejście graniczne na Moście Przyjaźni)
Długość szlaku w Polsce: 258 km + 50 km (pętla lokalna)
TRASY MTB
BIKE PARK SKOLNITY
Przy kolei linowej Skolnity Ski & Bike Park, ul. Kolejowa – trzy ścieżki zjazdowe enduro o łącznej długości 9 km i różnym stopniu trudności.
Zielony Zygzak – zjazdowa ścieżka enduro o długości 4100 metrów. Jest to trasa poprowadzona przez las, utwardzona, posiadająca liczne zakręty z bandami i bez, o średnim nachyleniu około 5%. Nie posiada trudnych do przejechania przeszkód, choć sporadycznie występują kamienie i korzenie. Na trasie można napotkać niewielkie muldy, drobne kamyczki i drewniane mostki.
Niebieska Fala – zjazdowa ścieżka enduro o długości 2800 metrów, typowy flow trail. Poprowadzona została zakrętami przez las, a jej średnie nachylenie wynosi około 7%.
Czerwona Strzała – zjazdowa ścieżka o długości 1850 metrów i średnim spadku 11%. Jest to trasa poprowadzona przez las.
BIKE PARK STOŻEK
Przy kolei linowej Stożek, ul. Turystyczna – trasy downhillowe, wzbogacone o skocznie, bandy, wall-ride’y, double.
Bikepark Stożek oferuje:
– trasę downhillową – Puchar Polski
– trasę downhillową – LSD
– trasę freeridową dla początkujących B-line (bandy i muldy, małe skoki)
– trasę freeride’ową Joy Ride (z wall ride’em)
– 2 trasy naturalne w środkowym lesie
– trasę ze skokami A-line
– fun park z bandami w dolnej części
– trasę dual slalom na łące przy dolnej stacji wyciągu.
– stanowisko do mycia rowerów
– bezpieczną przechowalnie rowerów
BIKE PARK NOWA OSADA
Przy kolei linowej Nowa Osada, ul. Wyzwolenia, trzy trasy zjazdowe (singletrucki) o różnym stopniu trudności, park szkoleniowy dla dzieci i początkujących rowerzystów. Do dyspozycji oddane są trasy zjazdowe oraz park szkoleniowy dla dzieci i początkujących Riderów. Umiejętności można również podnosić pod okiem Instruktora w Szkole Rowerowej Xtraining, a sprzęt wypożyczyć w bardzo dobrze wyposażonej wypożyczalni.
Trasa zielona UFO – Długość: 2650m, Przewyższenie: 196m, Nawierzchnia: utwardzona
Trasa niebieska KANION – Długość: 1920m, Przewyższenie: 196m, Nawierzchnia: utwardzona
Trasa czerwona DZIKUS – Długość:1460m, Przewyższenie:196m, Nawierzchnia: mieszana
PROPONOWANE TRASY ROWEROWE
Dla wszystkich entuzjastów jazdy na rowerach proponujemy kilka tras rowerowych, o różnym stopniu zaawansowania.
Każdy 🚴♀️ 🚴 🚴♂️ znajdzie coś dla siebie.