Przejdź do treści

szlaki turystyczne PTTK

SZLAKI TURYSTYCZNE PIESZE

Beskidy są jednymi z najbezpieczniejszych, a zarazem najładniejszych gór w Europie. Wisła posiada 150 km malowniczych, łagodnych szlaków turystycznych, rowerowych i spacerowych, którymi można przewędrować przez całą okolicę.

Miasto Wisła stanowi idealną bazę wypadową na Czantorię (995 m n.p.m.), Stożek (978 m n.p.m.), Trzy Kopce Wiślańskie (803 m n.p.m.) oraz na Baranią Górę (1220 m n.p.m.) – najwyższy szczyt polskiej części Śląska Cieszyńskiego. Wycieczki należy planować mając na uwadze możliwość raptownej zmiany pogody.

Specyficzny klimat cechuje się z jednej strony silnym nasłonecznieniem, a z drugiej wysoką wilgotnością i niezwykle częstymi i obfitymi opadami deszczu. To powoduje, że w ciągu dnia pogoda może zmienić się nawet kilka razy.

SZLAK CZARNY

Istebna Pietraszonka – Karolówka (łącznik)

Długość: 2 km
Czas przejścia: 30 min

Łącznik znad Stecówki do Karolówki biegnący ponad zabudowaniami przysiółku Istebnej Pietraszonki.

Wisła Głębce PKP – Nowa Osada – Wisła Czarne (dawny Dom Turysty PTTK)

Długość: 4,5 km
Czas przejścia: 1 h

Wisła Gościejów – Wyrch Gościejów – Szporówka

Długość: 4 km
Czas przejścia: 1 h 30 min

Wisła Czarne – Dolina Czarnej Wisełki (łącznik)

Długość: 5,5 km
Czas przejścia: 1h 30 min

Ważnym szlakiem dojściowym jest na czarno oznakowany szlak od skrzyżowania tras na Kubalonkę obok Zamku Prezydenta RP i Czarnego, prowadząca doliną Czarnej Wisełki do spotkania ze znakami czerwonymi Głównego Szlaku Beskidzkiego. Trasą tą wiedzie ścieżka przyrodniczo – dydaktyczna prowadząca na szczyt Baraniej Góry z 16 (całość 25) przystankami opisanymi na tablicach przygotowanych przez Nadleśnictwo Wisła.

SZLAK ZIELONY

Malinowska Skała – Magurka Wiślańska – Barania Góra – Przysłop – Karolówka

Długość: 13 km
Czas przejścia: 4 h

Wisła Centrum PKS – os.Zdejszy – Wierch Skolnity – os. Skolnity – Soszów Wielki

Długość: 8 km
Czas przejścia: 2 h 15 min

Wisła Głębce PKP – Łabajów – Stożek Wielki – Kiczory

Długość: 8 km
Czas przejścia: 2 h 15 min

Wisła Głębce PKP – Kubalonka – Os. Kozińce – Os. Wróblonki – Smrekowiec

Długość: 13 km
Czas przejścia: 3 h 45 min

Ze stacji PKP Wisła Głębce odchodzi kolejny szlak na Przełęcz Kubalonka prowadzący tzw. „starą drogą” następnie (wraz z żółtym i czarnym) w Głębcach ul. Kasztanową po czym czarny trawersując stoki Kozińców dochodzi do dawnego Domu Turysty PTTK Nad Zaporą i przez Niźny Cieńków schodzi do doliny Malinki, następnie przez Koszarzyska i Klepki dochodzi pod Smrekowcem do szlaku żółtego na Przełęcz Salmopolską.

Wisła Jawornik – Przełęcz Beskidek

Długość: 2 km
Czas przejścia: 45 min

Łącznik z Jawornika (od szlaku niebieskiego na Soszów) na Przełęcz Beskidek przy granicy państwa z Republiką Czeską do szlaku czerwonego na Czantorię i Stożek.

SZLAK ŻÓŁTY

Wisła Dziechcianka PKP – Stożek – Kiczory

Długość: 8,5 km
Czas przejścia: 3 h

Wisła Uzdrowisko PKP – Trzy Kopce Wiślańskie – Przełęcz Salmopolska

Długość: 12 km
Czas przejścia: 2 h 45 min

Żółty szlak spod dworca PKP Wisła Uzdrowisko prowadzi na przełęcz Salmopolską przez centrum Wisły (ul. 1 Maja, p. B. Hoffa, ul. Olimpijska) obok Ośrodka Sportowego „Start”, dalej Jarzębatą skąd możemy podziwiać widoki na dolinę Wisły, pasmo graniczne i samo centrum. Z Kamiennego i Trzech Kopców Wiślańskich zobaczymy Brenną, Ustroń, Skrzyczne i Baranią Górę. Po wejściu na Trzy Kopce możemy zawitać do prywatnego schroniska „Telesforówka”. Dochodząc do przełęczy Salmopolskiej można udać się szlakiem czerwonym przez Malinów na Malinowską Skałę, na zboczach której znajduje się (dojście wyraźnie oznakowane) Jaskinia Malinowska.

Wisła Głębce PKP – Oś. Koźnice – Kubalonka – Przełęcz Szarcula

Długość: 6,5 km
Czas przejścia: 1 h 15 min

Wisła Nowa Osada – Cieńków Niżni – Cieńsków Wyśni – Gawlasi Groń

Długość: 9 km
Czas przejścia: 2 h 45 min

Dawny Dom Turysty PTTK w Czarnem, obok wodospad na potoku Wisełka, troszkę wyżej wylęgarnia pstrąga. Kierujemy się szlakiem żółtym, grzbietem Cieńkowa. Poniżej znajduje się Skocznia narciarska im. Adama Małysza w Wiśle Malince. Przed nami rozpościera się piękna panorama z Postrzedniego Cieńkowa (teren byłego „sałaszu”), Cieńkowa Wyśniego dochodzącego do zielonego szlaku na Baranią Górę i Skrzyczne pod Gawlasem, między Magurką Wiślańską a Zielonym Kopcem.

SZLAK NIEBIESKI

Wisła Uzdrowisko PKP – Wisła Jawornik – Schronisko Soszów

Długość: 7,5 km
Czas przejścia: 2 h 15 min

Szlak niebieski na Soszów prowadzi spod dworca PKP Wisła Uzdrowisko na Soszów, początkowo ul. Lipową obok byłego Zameczku Myśliwskiego Habsburgów z 1897 r. zbudowanego pierwotnie na polanie Przysłop pod Baranią Górę, a w 1986 r. przeniesionego na obecne miejsce (siedziba oddziału PTTK), następnie obok dworca PKS i kościoła katolickiego z lat 1850-1856 i dalej doliną Jawornika. Następnie przez Czupel dochodzimy do schroniska na Soszowie, skąd już tylko kawałek na szczyt Soszowa mijając Zagrodę Lepiarzówkę.

Wisła Dziechcinka PKP – Os. Kobyla – Sałasz

Długość: 6,5 km
Czas przejścia: 2 h

Ze stacji PKP Wisła Dziechcinka wychodzi szlak niebieski stokami Kobylej. Na początku przechodzimy pod jednym z kilku wiaduktów kolejowych (drugim co do wielkości w Wiśle). Trasa zaprowadzi nas aż do tzw. „sałaszu”, gdzie szlak żółty do tej pory idący z niebieskim idzie prosto na Mały Stożek przez dolinę Dziechcinki i os. Jurzyków. Trasa niebieskiego szlaku po przejściu przez skałki na Kobylej zwane „Krzokową Skałą” łączy się ponownie z żółtym szlakiem idącym na Mały Stożek i Stożek, a dalej aż do Jaworzynki Trzycatka.

Wisła Głębce PKP – Os. Mrózków – Stożek Wielki

Długość: 6,5 km
Czas przejścia: 2 h 15 min

Trasa na Stożek wytyczona przez niebieski szlak z Dworca PKP Wisła Głębce. Po drodze rozciąga się widok na dolinę Łabajowa wraz z jej wiaduktem (jeden z największych w kraju) wyglądającym jak wielkie wrota do doliny. Idziemy w kierunku Mrózkowa, aż do Przełęczy Łączycko. Dalej tzw. „prezydentką” do schroniska PTTK. Odcinek ten prowadzi pod Kyrkawicą i Kiczorami. Dochodzimy do schroniska z kierunku Istebnej mijając po prawej stronie stację górną kolejki krzesełkowej na Stożku oraz schronisko często odwiedzane przez turystów, a zimą przez narciarzy.

Wisła Czarne – Dolina Białej Wisełki – Barania Góra – Przysłop – Karolówka

Długość: 12 km
Czas przejścia: 4 h

Z Wisłu Fojtula szlak niebieski prowadzi Doliną Białej Wisełki na szczyt Baraniej Góry, ukazując po drodze Kaskady Rodła zwane inaczej wodospadami Białki, pokrywając się na tym odcinku z drugą częścią ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej na Baranią Górę, wytyczonej przez Nadleśnictwo Wisła. Szlak niebieski ze szczytu Baraniej Góry schodzi wspólnie ze szlakami czerwonym i zielonym na Przysłop, a następnie przez Karolówkę, Gańczorkę i Tyniok schodzi do Zwardonia i Rycerki.

SZLAK CZERWONY

Czantoria Wielka – Soszów – Stożek – Kubalonka – Przysłop – Barania Góra – Magurka Wiślańska

Długość: 33 km
Czas przejścia: 9 h

Najważniejszym, najciekawszym i najdłuższym szlakiem turystycznym przebiegającym przez teren Wisły jest szlak czerwony na odcinku Czantoria Wielka – Beskidek – Soszów – Cieślar – Stożek – Kiczory – Przełęcz Kubalonka – Stecówka – Przysłop – Barania Góra – Magórka Wiślańska, stanowiący fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego prowadzącego z Ustronia do granicy z Ukrainą w Bieszczadach.
Na jego trasie znajdują się dwa schroniska turystyczne: na Stożku i Przysłopiu pod Baranią Górą, dwa schroniska prywatne: Soszów pod Soszowem Wielkim i Lepiarzówka na Soszowie. Na jego trasie mamy jedno turystyczne przejście graniczne na Wielkim Stożku i dwa przejścia małego ruchu granicznego na Beskidku i Małym Stożku.
Na odcinku Czantoria – Kiczory szlak ten przebiega zbieżnie z granicą państwa z Czechami. Na szlaku tym znajdują się wspaniałe punkty widokowe: na Czantorii (wieża widokowa po czeskiej stronie), Soszowie, Cieślarze, Stożku, Kiczorach i Baraniej Górze (wieża widokowa).
Między Stożkiem a Kiczorami na Kyrkawicy można podziwiać grzyby skalne (piaskowiec istebniański), pod Przełęczą Kubalonka drewniany kościółek z 1779 r. przeniesiony z Przyszowic, na Przysłopiu Izbę Leśną (najstarszy drewniany budynek w Wiśle) i kapliczką z 1863 r. Obok, w byłej GOPR-ówce znajduje się Muzeum Turystyki Gorskiej PTTK. Na Stożku działa czynny cały rok wyciąg krzesełkowy.

Przełęcz Salmopolska – Malinów – Malinowska Skała

Długość: 5 km
Czas przejścia: 1 h 45 min.