Przejdź do treści

Skocznia Narciarska im. Adama Małysza

Skocznia Narciarska w Wiśle Malince powstała w 1933 roku na terenach Lasów Państwowych. Jej pierwszym rekordzistą był skoczek Śląskiego Klubu Sportowego Mieczysław Kozdruń, który uzyskał odległość 41 metrów.

Początkowo cała konstrukcja skoczni była drewniana. Na przełomie lat skocznia była dwukrotnie modernizowana: w 1953 i 1970 roku. Powstała nowa wieża sędziowska, a rozbieg wykonano ze stali. Nowy punkt konstrukcyjny wynosił 105 metrów. Po rozbudowie skoczni odbywało się na niej wiele konkursów w międzynarodowej obsadzie.

Rekordzistami skoczni byli m.in. Stanisław Marusarz, Antoni Wieczorek, Władysław Tajner, Zdzisław Hryniewiecki. Pierwszy granicę 100 metrów przekroczył Janusz Malik. 23 lutego 2001 roku odbyły się ostatnie na tym obiekcie zawody – Mistrzostwa Polski Seniorów. Wtedy to padł ostatni rekord na „starej” Malince, który ustanowił, skokiem na 112,5 metra, Wojciech Skupień. Na fali sukcesów Adama Małysza zdecydowano się na gruntowną zmianę obiektu. W październiku 2003 roku podpisano akt erekcyjny pod budowę skoczni w Wiśle Malince o punkcie konstrukcyjnym K-120 (HS-134). Skocznię oddano do użytku 27 września 2008 r. i nadano jej imię Adama Małysza. To właśnie patron obiektu oddał pierwszy skok na nowej skoczni. Inaugurującymi zawodami były Letnie Mistrzostwa Polski (25-28 września 2008). Pierwszym rekordzistą był Paweł Słowiok, który podczas skoków do kombinacji norweskiej lądował na 123 metrze.


W 2010 roku po raz pierwszy w historii na skoczni w Wiśle-Malince odbyły się konkursy FIS Grand Prix. Pierwszy konkurs wygrał patron skoczni Adam Małysz. Historyczne, pierwsze zawody prestiżowego Puchar Świata zostały przeprowadzone 9 stycznia 2013 roku. Od tej pory co roku zimą i latem na skoczni odbywają się zawody najwyższej międzynarodowej rangi.

Turyści zainteresowani skokami narciarskimi mogą zwiedzić skocznię narciarską, największą w Beskidach. Osoby decydujące się na wyjazd wyciągiem, mogę zwiedzić wieżę startową, gdzie znajduje się także taras widokowy i kawiarnia K-120. Można stąd także wybrać się na szlak. Można żółtym szlakiem dojść na Cieńków i dalej na Baranią Górę.

Godziny otwarcia:

Codziennie w godzinach 10.00 – 18.00
Wyciąg krzesełkowy uruchamiany jest co pełną godzinę lub dla grup powyżej 15 osób

Wstęp:

Zwiedzanie trybun poza imprezami sportowymi: bezpłatne
Parking pod skocznią:
sam. Osobowy – 2,00 zł
autokar – 10,00 zł.
Wjazd wyciągiem:
Bilet w dwie strony (góra/dół):
dorośli – 8,00 zł
osoby powyżej 70. Roku życia – 6,00 zł
dzieci do 5. Roku życia – bezpłatnie
zorganizowane grupy szkolne (powyżej 15 osób) – 6,00 zł
Bilet w jedną stronę:
dorośli – 4,00 zł
osoby powyżej 70. Roku życia – 3,00 zł
dzieci do 5. Roku życia – bezpłatnie
UWAGA! Godziny otwarcia i cennik mogą ulegać zmianie. Aktualne informacje dostępne na stronie:
www.wisla-malinka.pl.

Dojazd:

Do celu: 5,5 km
Z miejsca, w którym się znajdujesz można się tam dostać:

  • własnym środkiem transportu: jedziemy drogą w kierunku Istebnej (DW 941), na rondzie Na Oazie trzeci zjazd, w kierunku Szczyrku (DW 942), po przejechaniu ok. 3,5 km na skrzyżowaniu skręcamy w lewo, w kierunku Wisły Malinki, za 650 m skręcamy w prawo na parking przy skoczni
  • transportem publicznym: przewoźnik Wispol; autobus relacji Cieszyn – Przełęcz Salmopolska, wysiadamy na przystanku Malinka Skocznia, wracamy się 300 m i jesteśmy na miejscu.
    Najbliższy przystanek, z którego można odjechać znajduje się przy ul. Olimpijskiej – aby do niego dotrzeć kierujemy się do głównego deptaka, następnie skręcamy w lewo, po przejściu ok. 320 m skręcamy ponownie w lewo, w ul. Olimpijską, przystanek znajduje się przed mostem, po prawej stronie. Rozkład jazdy: www.wispol.pl.

Dane kontaktowe:

tel. +48 33 855 51 05
e-mail: info@wisla-malinka.com
www.wisla-malinka.com

Adres:

Wisła (Malinka), ul. Malinka 4

Wisła (Malinka), ul. Malinka 4

ZOBACZ INNE ATRAKCJE