Przejdź do treści

O WIŚLE

WISŁA - PERŁA BESKIDÓW

Wisła nazywana Perłą Beskidów nieodłącznie związana jest z początkami najdłuższej polskiej rzeki. Ale Wisła to także piękne góry, góralska kultura, wyznaniowa mozaika, niezwykła przyroda oraz atrakcyjne tereny rekreacyjne.

Wisła położona jest w środku Beskidu Śląskiego na poziomie 431 m n.p.m., w pięknej dolinie rzeki Wisły. Otoczona jest od zachodu pasmem Czantorii (995 m n.p.m.), a od wschodu pasmem Równicy (885 m n.p.m.) przez Trzy Kopce Wiślańskie (810 m n.p.m.) aż po Przełęcz Salmopolską (934 m n.p.m.).

Trzy górskie potoki: Czarna i Biała Wisełka oraz Malinka – tworzące po połączeniu rzekę Wisłę, stanowią rezerwat wodny ze szczególną ochroną pstrąga potokowego. Wędrówka dolinami Czarnej i Białej Wisełki to nie tylko gwarancja pięknych widoków i leśnej ciszy, ale też szansa na spotkanie niezwykłych okazów flory i fauny.

Historycznie Wisła związana jest z Księstwem Cieszyńskim. Figurowała już od 1615 roku w sporządzanych przez władze tej prowincji spisach podatkowych oraz w urbarzu kancelarii książęcej. 12 grudnia 1643 roku ostatnia księżna z rodu Piastów Cieszyńskich Elżbieta Lukrecja zatwierdziła prawne powstanie wsi Wisły – „nowa wieś na Wisłach została rzeczona”. Po jej śmierci Księstwo przeszło w ręce Habsburgów, którzy utworzyli tu swoje latyfundium zwane Komorą Cieszyńską. Z nią do 1918 roku związane były losy tej miejscowości. Decyzją Rady Ambasadorów z dnia 28 lipca 1920 r. dokonano podziału Śląska Cieszyńskiego pomiędzy Polskę a Czechosłowację. Wisła została po stronie polskiej.

Zrąb osadniczy miejscowości tworzyli pasterze wołoscy i zbiegowie ze wsi szlacheckich. Wołosi przynieśli tu gospodarkę sałaszniczo-pasterską, która stanowiła podstawy bytu i kultury wiślańskich górali. Zbiegowie ze wsi szlacheckich, którzy byli ewangelikami, wprowadzili w wiślańskie doliny elementy gospodarki rolnej.

Okresem wielkiego rozwoju Wisły były lata międzywojenne, aż do roku 1939. W tym czasie wybudowano trasę kolejową z Ustronia do Wisły Głębiec oraz piękne wiadukty kolejowe w Łabajowie i Dziechcince. Równocześnie prowadzona była regulacja rzeki Wisły. W latach 30. XX wieku zbudowana została nowa droga na Kubalonkę i Rezydencja Prezydenta RP – Zamek w Wiśle Czarne. Powstał także modernistyczny budynek urzędu gminnego oraz Dom Zdrojowy, gdzie znajdowała się sala teatralno-koncertowa, restauracja, biblioteka i czytelnia dla gości. W centrum Wisły wybudowano duży basen kąpielowy.

W roku 1962 Wisła otrzymała prawa miejskie, co było przełomowym momentem w historii miejscowości. Nastąpił wyraźny postęp w rozwoju turystyki i przystąpiono do budowy wielu domów wczasowych. Ważną datą dla kultury środowiska był rok 1964, kiedy to na wzór przedwojennego Święta Gór zorganizowany został pierwszy Tydzień Kultury Beskidzkiej – obecnie najstarsza i największa impreza folklorystyczna w Polsce i Europie. Zjeżdżają się na nią zespoły z całego świata, podziwiane przez tysiące turystów.

W mieście organizowane są stałe imprezy kulturalne dla turystów i mieszkańców, takie jak: Lato z Filharmonią, Letni Festiwal Tańca, Dożynki i Dni Wisły, Wiślaczek Country i wiele innych. Nie brakuje także wydarzeń sportowo-rekreacyjnych: Puchar Świata i FIS Grand Prix w skokach narciarskich, Bieg po Nowe Życie czy Bike Maraton – to tylko niektóre z nich.

Wisła – rodzinne miasto Adama Małysza, jednego z największych polskich sportowców, jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów zarówno w lecie, jak i w zimie. Są oni przyjmowani w domach wczasowych, pensjonatach, hotelach, pokojach gościnnych oraz tak bardzo popularnych obecnie gospodarstwach agroturystycznych. Turyści znajdą tutaj bogatą ofertę gastronomiczną i rekreacyjną, a szlaki górskie dają ogromne możliwości w spędzaniu wolnego czasu. W okresie letnim dostępne są korty tenisowe, tereny rekreacyjne, trasy rowerowe, spacerowe oraz baseny kąpielowe. W okresie zimowym w wiślańskich dolinach czynne są liczne wyciągi narciarskie, wypożyczalnie sprzętu sportowego a także narciarskie trasy biegowe.

Tak atrakcyjna oferta turystyczna sprawia, że Wisła jest popularnym ośrodkiem wypoczynku, jak i interesującym miejscem do aktywnego spędzania wolnego czasu z całą rodziną.

MIASTA PARTNERSKIE MIASTA WISŁA

Nepomuk

CZECHY

Jablunkov

CZECHY

Rheinhausen

NIEMCY

Hukvaldy

CZECHY

Bully-les-Mines

FRANCJA

Coka

SERBIA

Jastarnia

POLSKA

WISŁA W LICZBACH

Miejsc Noclegowych
0 K+
Obiektów Gastro
0 +
Stoków Narciarskich
0
Szlaków Turystycznych
0 km+