Przejdź do treści

główny szlak beskidzki
IM. KAZIMIERZA SOSNOWSKIEGO

Główny Szlak Beskidzki został wyznakowany w latach 1924-35 z inicjatywy Kazimierza Sosnowskiego, jednego z najbardziej znanych animatorów ruchu turystycznego w Beskidach.

Uważał on, że szlaki turystyczne i schroniska powinny być tak sytuowane, by dać turyście możliwość wędrowania i noclegu w schronisku odległym o dzień marszu, a osią zagospodarowania gór powinien być jeden szlak główny, który wiódłby najbardziej atrakcyjnymi terenami górskimi.

Idea ta została zrealizowana właśnie pod nazwą Główny Szlak Beskidzki, którego przebieg został w znacznej części zaprojektowany przez Mieczysława Orłowicza, działacza turystycznego, twórcy Akademickiego Klubu Turystycznego we Lwowie.

Aktualnie Główny Szlak Beskidzki przebiega od Ustronia w Beskidzie Śląskim, do Wołosatego w Bieszczadach. Jest to najdłuższy w Polsce szlak pieszy – ma 519 km. Wiedzie przez kilka grup górskich, pokazując różnorodny krajobraz, a także liczne ciekawostki przyrodnicze i historyczne.

Na terenie Wisły Główny Szlak Beskidzki przebiega na odcinku:

Czantoria Wielka – Beskidek – Soszów – Cieślar – Stożek – Kiczory – Przełęcz Kubalonka – Stecówka – Przysłop – Barania Góra – Magórka Wiślańska
Długość: 33 km
Czas przejścia: 9 h

Na jego trasie znajdują się dwa schroniska turystyczne: na Stożku i Przysłopiu pod Baranią Górą, dwa schroniska prywatne: Soszów pod Soszowem Wielkim i Lepiarzówka na Soszowie.

Na trasie mamy jedno turystyczne przejście graniczne na Wielkim Stożku i dwa przejścia małego ruchu granicznego na Beskidku i Małym Stożku.
Na odcinku Czantoria – Kiczory szlak ten przebiega zbieżnie z granicą państwa z Czechami. Na szlaku tym znajdują się wspaniałe punkty widokowe: na Czantorii (wieża widokowa po czeskiej stronie), Soszowie, Cieślarze, Stożku, Kiczorach i Baraniej Górze (wieża widokowa).

Między Stożkiem a Kiczorami na Kyrkawicy można podziwiać grzyby skalne (piaskowiec istebniański), pod Przełęczą Kubalonka drewniany kościółek z 1779 r. przeniesiony z Przyszowic, na Przysłopiu Izbę Leśną (najstarszy drewniany budynek w Wiśle) i kapliczką z 1863 r. Obok, w byłej GOPR-ówce znajduje się Muzeum Turystyki Gorskiej PTTK. Na Stożku działa czynny cały rok wyciąg krzesełkowy.