Przejdź do treści

Cmentarz na Groniczku

W Wiśle miejscem wiecznego spoczynku większości znamienitych Wiślan jest właśnie cmentarz na Gróniczku, znajdujący się na wzniesieniu w widłach Wisły i jej dopływu Kopydła. Cmentarz ewangelicki „Na Gróniczku” został założony w roku 1819, zaś kaplicę cmentarną zbudowano w 1948 roku.
Po wejściu na cmentarz poruszamy się główną aleją mijając po obydwu stronach groby ludzi
zasłużonych dla Wisły, m.in.:

  • Andrzeja Podżorskiego (1886-1971), nauczyciela, społecznika, inicjatora powstania i pierwszego kierownika Muzeum Beskidzkiego;
  • Kazimiery Chobotowej (1897-1976), nauczycielki, współorganizatorki gimnazjum w Wiśle;
  • Jana Sztwiertni (1911-1940), nauczyciela wiślańskiego, wybitnie uzdolnionego kompozytora;
  • ks. prof. dr Andrzeja Wantuły (1905-1976), proboszcza parafii ewangelicko-augsburskiej w Wiśle, a następnie biskupa tegoż Kościoła, wiceprezydenta Światowej Federacji Luterańskiej, więźnia obozów w Dachau i Gusen;
  • Adama Niedoby (1906-1972), nauczyciela z Głębiec, założyciela Zespołu Regionalnego „Wisła”, autora nieformalnego hymnu górali wiślańskich „Szumi jawor, szumi…”
  • prof. Stanisława Hadyny (1919-1999), twórcy i wieloletniego dyrektora Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Po zwiedzeniu cmentarza warto wyjść górnym wyjściem i piękną aleją dojść do jednej z ulic sprowadzających w prawo w dół do ul. Kopydło lub w lewo w dół do Jonidła.

Godziny otwarcia:

Codziennie od świtu do zmroku

Wstęp:

Bezpłatny

Dojazd:

Do celu: ok. 1,8 km
Z miejsca, w którym się znajdujesz można się tam dostać pieszo: idziemy głównym deptakiem w kierunku budynku szkoły i kościoła, następnie skręcamy w lewo, w ul. Olimpijską, przechodzimy przez most na rzece Wiśle, następnie skręcamy w prawo, w ul. M. Konopnickiej, idziemy ok. 650 m do końca ulicy, po prawej stronie, przed mostem przechodzimy przez przejście dla pieszych na drugą stronę, idziemy ścieżką w górę biegu rzeki Wisły ok. 400 m, następnie przechodzimy przez mostek na rzece, od którego prowadzi ścieżka na cmentarz, po przejściu ok. 100 m jesteśmy na miejscu.

Dane kontaktowe:

tel.: +48 33 855 24 90
e-mail: wisla@luteranie.pl
www.wisla.luteranie.pl

Adres:

Wisła-Centrum

Wisła-Centrum

ZOBACZ INNE ATRAKCJE